Impresszum

A magyarero.hu weboldal a Kárpát-Medencei Újságírók Egyesületének Irodalmi honlapja.

Gyöngyösi Zsuzsa
  főszerkesztő, Főadmin
  
(30) 525 6745
Soltész Irén
  szerkesztő
Takács Mária
  szerkesztő/admin
Nagy Erzsébet
  szerkesztő
Hollósi-Simon István
  webadmin

Kiadványok




















































































 

Jelenlegi hely

Meddig lehet még...

Mezei István
Mezei István képe

       

Márai Sándor Hallgatni akartam című esszékötetéhez fűzve

 

       Az ellentmondások földjén élünk, nem kellett sokáig keresnem az ellentmondások láncolatát, lerongyolódott nemzeti és emberi identitásunk foszlányait ezen az október 23-án sem. El sem kell hagyni az embernek az otthonát, a rádióban felrecsegő hírtöredékek, a gagyi tévéműsorok és reklámok között kimerevedő protokolláris képsorok, az évszakot meghazudtoló, forró, déli szél és léghullámok mély és keserű érzéseket kavartak fel bennem.

    Reggel még ki akartam tenni a nemzeti színű zászlót a házam erkélyére. Ismerve az utcabelieket, tudom még öt- hat követőm lenne, de többen megállnának előttünk, és valamit sziszegnének a foguk között. Azt hiszem gyűlöletet, amit persze nem csak az ünnepnapokra tartogatnak, sokaknak ez már az életeleme.

  Egyre nagyobb óriássá nőnek a szememben 56 merész, vakmerő hősei, kiváltképp annak ismeretében, hogy milyen önző, megalkuvó nemzedékek és politikai körök követték őket ötvenhét éven át. Állítólag köztársaságunk és demokráciánk ideológiai és politikai alapját ez a forradalom képezi. Az ünnepi szónokok különböző értékelései, belemagyarázásai alapján végképp nem tudnám, mi történt akkor, ha át nem éltem volna, igaz csak gyerekfejjel az akkori eseményeket. Az aktuálpolitikai- szó és szitokáramlat, elnyomta 56 történéseit, még a lényeget sem érintette az egykori csodának, nem hogy az árnyalatokat, a számunkra szomorú, de mégis színes történelmi palettát felvetítette volna. Egy ország rángatódzik azóta is az ingoványban, és meddig még. Nem vigasztal a kormány melletti tömegdemonstráció sikere, és az ellenzék félig botrányba fulladt marakodása sem, mert mindennek mélyén megosztottságot látok, és a minimális konszenzus is hiányzik.

   Akkor értékekért harcoltak és haltak hősi halált a magyarok ezrei, most önös érdekekért ordibálnak a pártszónokok százai. De nem csak 56 kapcsán láthatjuk ezt, nem tudok olyan magyar történelmi eseményről, fordulópontról, amelynek legalább három-négy hivatalos értékelésváltozatát ne hallottam volna az egymást váltó rezsimektől, kurzusoktól. Csak egy-két példa, volt idő, mikor Dózsa volt a trendi, most mintha Werbőczy lenne, mindketten ezreket öltek halomra, pedig ha józan ésszel gondolkodnak 1514-ben, talán Mohács is elmaradt volna, és nem vetnek egy népet, nemzetet oda a jövő foglyának, túszának. Az első világháború, is a kibicsaklott forradalmak után a szerves, polgári demokratikus fejlődés helyett a bolsevizmus, vagy egy konzervatív, neobarokk restauráció alternatíváját látta az akkori politikai elit, hogy aztán az irrealitások miatt elhamvadjon az ország a Hitlerájban. Erről írt, és elmélkedett Márai Sándor frissen kiadott tanulmányában is.

    Voltak kiváló államférfiak, őket is százféle jelzővel illettünk már, de ők a Hét toronyban, Rodostóban, Turinban, elmegyógyintézetben, vagy az akasztófán végezték, mint Nagy Imre. Ez a föld nem bírja, nem bírta elviselni az egyértelmű, tiszta és önzetlen akaratot, és elűzi, elpusztítja a nemzet legjobbjait. A mostani dilemmára adott válasz is kétséges, az emberi kreativitást megbéklyózó tervgazdálkodás után fejest ugrottunk a globális piacgazdaság szabadosságába, káoszába. Az oly sokat emlegetett harmadik utat, az ország és a világ realitásait figyelembe vevő aranymetszést kérte számon Márai korától, és a talán a múlttól és jövőtől is, ami nem a langyos kompromisszum, hanem maga az élet, egy nemzet élete.    

  De megnyugodhatunk, nagyjaink képmását egyre értéktelenedő bankóinkon láthatjuk, az utcán, ahol még 10-15 éve családok sétálgattak, és beszélgettek, ma nincs senki, csak a gúnyos októberi, szinte forró szél kavarja a rozsdálló falevelet.

    Én meg kirakok egy háromezer darabos puzzlét Prágai alkony címmel. Pedig szívesen lehajtanék egy korsó sört az Aranykehelyben, ott ahol a legyek egykor le merték piszkítani Ferenc József fényképét. Igaz rá is fáztak, na, nem a legyek, hanem  a kocsmáros, meg Svejk.

 

 

2013. október 23.

Rovatok: 
Egyéb