Impresszum

A magyarero.hu weboldal a Kárpát-Medencei Újságírók Egyesületének Irodalmi honlapja.

Gyöngyösi Zsuzsa
  főszerkesztő, Főadmin
  
(30) 525 6745
Soltész Irén
  szerkesztő
Takács Mária
  szerkesztő/admin
Polonkai Attila
Hollósi-Simon István

  webadmin

Kiadványok




















































































 

Jelenlegi hely

A bujáki vár kincse - Mesélő magyar várak

Adalberto
Adalberto képe

     Hol volt, hol nem volt, egy nagy kerek erdő közepén állt egy vár. Ebben a várban lakott egy tündér. A környéken mindenki szerette, mert segítette a szegény embereket. Titokban aranytallérokat csempészett a házukba, ha már elfogyott mindenük és az éhség kerülgette őket. Senki nem tudta, honnan szerzi aranytallérjait?
     A közeli faluban élt egy irigy ember, aki elhatározta, hogy megszerzi a tündér kincsét. Csak egy baj volt. Nem lehetett a várba könnyűszerrel bejutni, mert a kaput három félelmetes kopó őrizte. Aki csak közelükbe ment, azt a fenevadak elkergették. Ezért soha, senki nem merészelt bejutni a várba. A falubeliek messze elkerülték még csak a környékét is. A tündér csak nagy ritkán hívott vendégeket magához, és ilyenkor egy öreg, hajlott hátú vénasszony képében jelent meg a vendégei előtt. Aki szerencsés volt és meghívást kapott, az hosszasan tudott mesélni az ottani látottakról.
   A tündér mindig pazarul megvendégelte a meghívottakat. Kaptak finom ételt és italt. Amikor pedig elbúcsúztak mindegyiknek a zsebébe egy aranytallért csúsztatott, amit csak otthon vettek észre.
   Az irigy ember is szerette volna, ha egyszer meghívja a tündér. Magában eltervezte, ha netán ez a szerencse érné, biz Isten kilesné, hol rejtegeti az aranytallérokat, és alkalomadtán ellopná azokat.
   A környéken elhíresztelte, hogy életében csak egyetlen vágya van, hogy vendégségbe menjen a várba. Utána az sem érdekelné, ha maga az ördög vinné el a pokolba. Előbb – utóbb a tündér is értesült a dologról, és elhatározta, hogy teljesíti a kívánságát. Egyik reggel egy szolga dörömbölt az irigy ember ajtaján.
– Ki vagy? – kérdezte álmosan a jövevénytől, mert éppen akkor kelt ki az ágyból – Remélem, jó okod van, amiért felébresztettél.
A szolga elmondta, hogy úrnője este vacsorával várja a várba, és kéreti, hogy az esti harangszó után egy fertály órára jelenjen meg a vár kapujánál. Az emberünk olyan boldog lett, hogy majdnem kiugrott a bőréből. Türelmetlenül várta az estét. Végre meghallotta a harangszót. Felpattant a kocsijára, és füttyszóval elindult a várba. De az indulás előtt zsebébe csúsztatott némi altatóport.
   A tündér kedvesen fogadta, mint minden vendégét. Bevezette a legszebb szobába, majd leültette a gazdagon megterített asztal mellé. Még muzsikus cigányokat is hívatott, hogy hangulatosan teljen el a vacsora. Volt az asztalon minden jó, finom ennivaló. Az irigy ember annyit ehetett, amennyit csak bírt. Jól tele is tömte a bendőjét a sok finomságból. Ennek ellenére mégis csak az izgatta, hol tarthatja a tündér az aranytallérokat?
   Vacsora után kérte a vendéglátóját, hogy hadd tekintse meg a várat, szeretné végigjárni a díszes termeit és szobáit. A vendéglátója szívesen teljesítette kérését, és végigkalauzolta a váron, elmondta melyik helyiség mire szolgál.
Amikor már megnéztek majdnem mindent csak egy szoba volt hátra, az irigy ember megkérdezte:
– Mondd csak kedves tündér, mi ez a szoba?
– Ebbe a szobába földi halandó ember nem léphet be. Nem mondhatok róla többet. Érd be ennyivel!
„Itt lehetnek a tündér aranytallérjai” – morfondírozott magában az emberünk, csak még azt nem tudta, miképpen kaparintsa meg az ott lévő kincset. Visszamentek az asztalhoz és folytatták a vacsorát. Ettek, ittak, és hallgatták a cigány muzsikáját Kileste, amikor a tündér nem nézett oda, és egy gyors mozdulattal beleöntötte a poharába az altatóport, amit titkon előhúzott a zsebéből. Csak egyről feledkezett meg. A tündérek akkor is látnak, ha nem néznek oda és akármilyen praktika nem fog rajtuk. Megitták a bort és a tündér úgy tett, mintha elalélt volna. Még a bársonyos székről is lecsúszott, hogy még hitelesebb legyen. Erre várt az irigy ember, mindjárt felugrott és rohant a tiltott szobába. Előre örült, hogy milyen gazdag lesz, és miket fog venni a rengeteg pénzen. Berontott a szobába, és ott legnagyobb meglepetésére kilencvenkilenc ördögfióka ropta a táncot és vígan kurjantgatott.
– Mindjárt megyünk a pokolba, és visszük magunkkal az embert. Örül nekünk majd apánk, amiért zsákunk nem lesz üres.
Az irigy ember mindjárt sarkon fordult, hogy elmeneküljön, de az ördögfiókák elkapták a grabancát.
– Segíts tündér! Az ördögök pokolba akarnak vinni – kiabálta kétségbeesve.
Erre a tündér is megjelent és nyugodt hangon megkérdezte a vendégjétől:
– Nem te mondtad, hogy még a pokolba is elmész, csak hívjalak meg a várba? Kívánságod teljesült, és még a poklot is megláthatod. Vigyétek ördögfiókák! – mondta és még mielőtt az ördögök bekötözték volna a zsák száját egy csillogó aranytallért tett az irigy ember kabátzsebébe – Te sem legyél kivétel, eddig minden vendégem kapott tőlem egy aranytallért ajándékba.
    Az ördögfiókák elvitték az irigy embert. Azt beszélték a környéken messze földre távozott, és soha többé nem jött vissza a falujába. Az igazság az, hogy senkinek sem hiányzott, sőt örültek, amiért megszabadultak tőle.
Egy nap a tündér is eltűnt a várból, de az is lehet, hogy csak láthatatlanná vált és még ma is ott van, vigyáz az aranytallérokra.
   Ezért, ha egyszer a bujáki várnál jársz és találsz egy régi tallért a romok között, elégedjél meg vele, és ne akart az összes kincset, mert hátha téged is elvisznek az ördögfiókák a pokolba.

Rovatok: 
Mese